Pruski prasa tom 14 nr 1 od 01 01. 1944th

Viewing 1 post (of 1 total)
  • Author
    Posts
  • #17037

    Ahnen-Forscher
    Administrator
      • Beiträge: 1321
      • ★★★★★

      Strona 7
      Mój najukochańszy umiłowany, dobroduszny człowiek / szczęście i treść mojego życia, kochający i oddany ojciec moich trojga dzieci, nasz drogi brat, szwagier i wujek żołnierz Willi Wesse zmarł w wieku 34 lat 17.11.1943 na Wschodzie bohaterska śmierć opłakuje go urodził się jego żona Marta Wesse. Thiel , Gerhard, Horas i Ingrid , jego ulubieńcy, jego droga matka, 3 braci, 2 z nich jest obecnie w terenie i 1 siostra, teściowie, szwagier, szwagierki, siostrzeńcy i wszyscy krewni – Julienfelde, 21 grudnia 1943 r.

      Jego młode życie pozostawiło mnie w walce o wolność Wielkich Niemiec, mojego ukochanego męża i taty Obergefr. Fritz Ferner . Został uhonorowany medalem EK 2nd Cl., East Medal of Inf. Storm Aid Wound Badge. W głębokim bólu i złamanym sercu opłakiwał go jego droga żona Magda Ferner. Papke , Diethelm , cała jego duma i mały Hans-Joachi , którego jeszcze nie znał, jego kochani rodzice, teściowie i wszyscy krewni. Kragau w grudniu 1943 roku. Jednocześnie dziękuję wszystkim za dowody miłosnego współczucia . Papke

      Mój szczerze umiłowany, dobroduszny człowiek i najwierniejszy towarzysz życia, mój kochający, troskliwy ojciec, nasz pełen nadziei drogi synu, drogi zięć i wspaniały synu, mój zawsze radosny, tylko brat, szwagier, wujek, bratanek i kuzyn Willi Buttler, operator radiowy w wydziale opat .. Inh. Odznaka sztormowa, zmarła w kwitnącym wieku 29 lat 11.2.1943 na Wschodzie, bohaterskiej śmierci. Jego żona Gertrud Buttler, która była tak surowo wypróbowana, pogrążyła się w smutnym bólu serca i głębokiej, cichej żałobie . Borowski, jego ukochana córka Inge , jego niepocieszeni rodzice August Buttler i żona Eva , rodzina Gerhard Buttler i wszyscy, którzy go kochali – Heiligenbeil, grudzień 1943

      Mój serdeczny kochanek, niezapomniany mężczyzna, czuły i dumny tata jego dwóch chłopców i jego córeczki, mój drogi jedyny syn i zięć, brat, szwagier i wujek Günter Kommnick , komp. Officer, Oberfeldw. i pociąg w jednym. Hunter batalion. Przewoźnik EK 2, Krzyż Zasługi z Mieczami, Ostmed. u. zranionej odznaki. Zmarł 09.12.1943 r., Krótko po ukończeniu trzydziestego roku, w ciężkich walkach obronnych na Wschodzie, bohaterskiej śmierci. Dałem Niemcom najdroższe, co posiadałem na tym świecie. Szedł za moim drogim bratem, sierżantem Wernerem Mattutatem , po sześciu miesiącach w wieczność. W głębokim żartem w imieniu wszystkich krewnych urodziła mu się nieprzytomna żona Edith Kommnick. Mattutat, jego dzieci Hans-Joachim , Wolfgang i Klein- Monika i jego zrozpaczona matka, Urodzona Berta Kommnick. Bartsch , Königsberg (Pr.), Hünefeldstraße 2, Dinterstraße 10/12, 24.12.1943

      Nasz tak szczęśliwy, najmłodszy brat, szwagier i wujek, mój drogi niezapomniany przyjaciel Heinz Scherwinsky , Uff. w jednym. Grenz.-Regt. zmarł po kampaniach w Polsce, Belgii i Francji jako dowódca plutonu w ciężkich walkach na Wschodzie w dniu 1. 10. 1943 r. w najwyższym stopniu spełnienia obowiązku żołnierskiego i głębokiej wierze w ostateczne zwycięstwo w 26. Lebensjahr śmierci bohatera. Po zranieniu 19 IX 1943 r., Znów z radością w działaniu, poszedł za drogim szwagrem po sześciu miesiącach w wieczności. W głębokim bólu Herta Stüver b. Scherwinsky , Königsberg (Pr.), Hans Stüver z. Zt. Soldat, Ing. Horst Scherwinsky i Mrs. Sabine geb. Bayer , Bregenz na Jeziorze Bodeńskim, Mistrz Subfield Erwin Scherwinsky i Pani Erna b. Schlingelhoff z. Z. Pernau / Estonia, urodziła się Ilse Fuchs. Scherwinsky , tereny w Labiau, Reinhart i Rotraut Stüver , Marga Püttmann , Arnsberg Westfalen Königsberg (Pr.), Samitter Allee nr 147, 14 grudnia 1943

      Nasz dobroduszny , drogi i pełen nadziei drugi syn, nasz ukochany brat, szwagier i wujek, cieśla Walter Jeschenlak , prywatny w? Pion burza. Batalion. Właściciel Wschodniego Medalu znalezionego wkrótce po urlopie rodzinnym, który szczęśliwie spędził z dwoma braćmi, którzy jednocześnie cieszyli się na wakacjach, w kwitnącym wieku 22 lat 15.11.1943 na Wschodzie dla Führera i Ojczyzny bohaterskiej śmierci. Jego dowódca kompanii pisze: “Zawsze był sumiennym żołnierzem, który wykonywał każde polecenie”. Urodzili się jego ukochani rodzice, Wilhelm Jeschenlak i Frau Auguste. Sukowski , jego żałobne rodzeństwo Herta , Alfred, Helmuth, Rudolf , Obergefr. na południowo-wschodnim froncie, Erich , Obergefr. w Norwegii Willy , Feldw. w Holandii, urodziła się szwagierka Mariechen Jeschenlak. Allwerg w Hänigsee, szwagier Gustav Basalla i Anna. Jeschenlak w Moers, 2 bratanków Basalla i siostrzenica Ursel Jeschenlak . Opłakuje go wszystkich krewnych i znajomych. Steinkirch przez Ebenrode Kr. Schloßberg / East Prussia

      Nasz ukochany, słoneczny, pełen nadziei najmłodszy reproduktor. med. Heinz Rohmann , sierżant i Fahnenjunker, dowódca plutonu w jednym. Gren.-Regt. we Włoszech, Inh. z EK 2, Odznakach rannych i Wschodnim Medale znalezionym 28.11.1943 dla swojej ukochanej ojczyzny w wieku 23 lat bohaterskiej śmierci. Ze wszystkimi wojskowymi honorami zostaje pochowany 30.11.1943 r. Na cmentarzu wojskowym. Jego smutni i bezbolesni rodzice, Christof Rohmann i jego ukochana matka, jego bracia Konrad i Herbert , jego jedyna siostra Erna Klimmek, opłakują go . Rohmann , jego szwagier Dr. Klimmek , jego mały syn Renate i siostrzeniec Wolfgang oraz wszyscy inni krewni i znajomi, którzy go lubili. – Passenheim, w grudniu 1943 r

      Nasz drogi syn i brat Fritz Margenburg , Obergefr. w reg. Pz.-Gren. (Mot)., Inh. Of War Merit Cross Druga klasa z mieczami, zmarł w kwitnącym wieku 22 lat na Wschodzie w dniu 2. 11. 1943 w najbardziej lojalnym obowiązku spełnienia heroicznej śmierci dla ludzi i ojczyzny. Jego dowódca kompanii pisze: “Był członkiem tej firmy od 11/19/40 roku, był dobrym i pomocnym towarzyszem, a przede wszystkim doskonałym kierowcą”. Został pochowany na bohaterskim cmentarzu pod wojskowymi honorami. W głębokim bólu rodzi się jego ukochany rodzic Otto Margenburg i Frau Therese. Hein , Ernst , brat, Erna Poßnien ur. Margenburg , siostra, Ernst Poßnien , szwagier, Obergefr. z. Z. w polu, siostrzenica i siostrzeniec oraz wszyscy krewni i znajomi, którzy go kochali. Pottlitten, w grudniu 1943 r

      Zgodnie z dobrą wolą Boga, w walce o znaczną wysokość we Włoszech 9 listopada 1943 roku, jego pełne nadziei, aktywne życie dało mi jedynego, drogiego syna, mojego życzliwego, odważnego człowieka i kochającego ojca rolnika oraz czołgowego grenadiera Gefr. Hermann Kudles w najlepszym Mężczyzna w wieku 37 lat. Dowódca jego kompanii pisze do nas: “Zawsze będziemy zachowywać pełne szacunku wspomnienie męża i widzieć go jako świetny przykład”. Jego towarzysze towarzyszyli wszystkim wojskowym zaszczytom. Dlatego też poświęcił swoje życie dla wielkości i przyszłości naszego narodu. Umarł za nas! W głębokim smutku w imię wszystkich krewnych, Marthy Kudles. Westaedt i Klein- Bernhard , jego syn, Dietrichswalde na Friedlandzie, Kr. Bartenstein w grudniu 1943 r.

      To była Boża wola, że ​​nasz najmłodszy, zawsze pogodny chłopiec, nasz ukochany brat, szwagier, drogi wujek, bratanek i kuzyn Uffz, Franz Brausewetter, zmarł 15 grudnia 1943 r. W szpitalu domowym po ciężkich ranach. Poszedł za swoim drogim bratem Fritzem do wieczności po pięciu miesiącach i został pochowany 24 grudnia 1943 r. Na cmentarzu bohaterów w Królewcu. Nigdy Cię nie zapomnimy. Jego oszukani rodzice Franz Brausewetter i Frau geb. Kleefeld , jego jedyny brat Albert z. Z. we Włoszech, jego siostry, Ella i Maria Feyerabend. Brausewetter , jego szwagier Fritz , jego siostrzenice Anni, Dorchen i Erika , jego szwagierka Berta Brausewetter, Eva, Gustav, Kurt i Gerda , jako siostrzeńcy i siostrzenice oraz wszyscy krewni i znajomi, którzy go kochali. Weissenstein, w grudniu 1943 r

      Mój umiłowany, dobroduszny człowiek, nasz drogi synu, zięć, brat, szwagier, wujek, bratanek i kuzyn Alfred Ballus , Oberfeldwebel i dowódca plutonu w Gren. Regt . Inh. Of the EK 2. u. 1 Kl. Sturm- i zraniona odznaka, a także inne wyróżnienia, według świętej woli Bożej 12 XII 1943 r. W kwitnącym wieku 29 lat, po trzech ranach i bardzo krótkim małżeństwie w ciężkich walkach na wschodzie śmierci bohatera. Poszedł za swoimi dwoma szwagrami, którzy zginęli śmiercią bohatera w 1942 roku. W głębokim smutku narodził się jego żona Gertrud Ballus. Schwerdt , Wilhelm Ballus i żona, rodzice, Adolf Schwerdt i żona, teściowie, i wszystkie rodzeństwo i krewni, 3 braci, 2 szwagierów z. Z. w polu, 1 zaginiony brat, Mohlsack, Str. SA 12, Damflos, Kr. Trier, 15.12.1943

      W wieku 24 lat, mój drogi mężu, nasz ukochany, niezapomniany synu, nasz dobry, drogi bracie, nasz drogi szwagier, inżynier budowlany, Offiz. Appl. Alfred Alfred Borchert , Inh Of Of War Merit Cross Drugiej klasy mieczami. Kto go znał, wie, co straciliśmy. W głębokim bólu i milczącym smutku urodziła się jego droga żona Lutta Borchert. Markolf, jego ukochani rodzice Albert Borchert i żona Paula geb. Urodziła się Schwill Ursula Stoeppke. Borchert, Edith Borchert , siostry, Werner jako jedyny brat z. Z. Wehrm., Jego drogi szwagier Artur z. Z. na Wschodzie, teściowie Markolf . Wszyscy nasi krewni i znajomi opłakują nas, jego najlepszego przyjaciela Arno Fehlau w polu – Königsberg (Pr), Elchdamm 13

      15. 12. 1943 umarł po ponad czteroletniej śmierci bohatera pierwszej linii dla przywódcy i ojczyzny mojego herzliebera, najmłodszego syna, drogiego brata, szwagra, wielkiego syna, siostrzeńca, wuja i kuzyna Ernsta Materna , Obergefr. w News-Abt., przewoźnik EK 2, medal wschodni i inne wyróżnienia, w wieku 31 lat w szpitalu polowym na wschodzie. Jego ostatnie słowa były dla dobra matki i ojczyzny. W głębokim złamanym sercu urodziła się jego droga matka Clara Matern. Przyjdźcie , jego rodzeństwo, Elsbeth, Kurt, Otto z. Z. na wschodzie, Albrecht z. Z. na wschodzie, 3 szwagier, duży krąg krewnych i znajomych, którzy go kochali. Königsberg (Pr), Weidendamm nr 37, w grudniu 1943 r

      Przez Bożą świętą wolę dzisiaj, po zranieniu na Wschodzie, nagle i niespodziewanie umarła moja droga, życzliwa osoba, nasz drogi Papi, nasz najdroższy najstarszy syn i brat, zięć, szwagier i wujek Gefr, Paul Klein w wieku 33 lat. Jego ukochana żona Elfi Klein opłakuje go w niezrozumiałym bólu i najgłębszym złamanym sercu . Venohr , Waltraut i Inge jako dzieci, które były jego dumą, jego drogimi rodzicami, rodzeństwem, teściami, szwagierami i teściami oraz wszystkimi, którzy go kochali. Domnau, Bartenstein, 27 grudnia 1943 r

      20.12.1943 nasz umiłowany najmłodszy syn i brat, szwagier, wujek, bratanek i kuzyn Gren umarli dla Führera i ojczyzny. Emil Tarnowski w kwitnącym wieku 18 lat w ratownictwie w Lipsku. Żałuje za niego Hermann Tarnowski i pani Auguste , jako rodzice, Hermann, Walter, zarówno na Wschodzie, jak i Ernst , Otto i Pau l wszystkie zz w szpitalu wojskowym, Erich w polu jako bracia, Elisa i Anni jako siostry, szwagierki, szwagier, siostrzenice , Siostrzeńców, ciotek, wujków i wszystkich, którzy go kochali – został pochowany z wojskowymi honorami 29. 12. 43. – Jednocześnie serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy dali naszemu synowi i bratu ostatnią eskortę. Rodzina G. Tarnowski , Fräulienshof, zm. 30 grudnia 1943 r

      Po długich cierpieniach z wielką cierpliwością, moja droga żona, moja droga matko, droga siostro, szwagierka, ciotka i ciotka pani Auguste Blaasch, urodziła się 29 grudnia 1943 roku . Scheer im? Lat. W głębokiej żałobie Friedrich Blaasch, Margarete , jako córka i wszyscy krewni. Königsberg (Pr), farma 2 a – pogrzeb w poniedziałek 3. 1. 1944, 14.00, przed halą 1. Tragh. cmentarz

      24.12.1943 zmarł po cierpieniu w Tapiau, naszej drogiej matce, teściowej, babci i prababce, wdowie po Linie Weichert. Thielert w wieku 72 lat. Opłakiwana przez dwie córki, jednego syna, dwóch zięć, jedną synową, siedmioro wnuków i wszystkich krewnych – Tapiau, 29 grudnia 1943 r.

      Zamiast szczególnego napomnienia: po długim, ciężkim cierpieniu z wielką cierpliwością, mój drogi mąż, nasz dobry brat, szwagier, wujek i kuzyn, odszedł niespodziewanie 29.12.1943. R. Friedrich Buchholz w swoim 65 roku. W głębokiej żałobie w imieniu wszystkich ocalonych Lina Buchholz b. Pilkahn , Königsberg (Pr), Hans-Sagan-Straße 46. Pogrzeb we wtorek, 4 stycznia 1944, o godz. 14.00 z sali Schönbuscher Friedhof

      W dniu 28 grudnia 1943 r., Po krótkiej i poważnej chorobie, nasza kochana, dobra córka, siostra, ciotka, siostrzenica i wnuczka Ursula Nimke zasnęła po tym, jak ukończyła 30 lat 23 grudnia 1943 r. W niemej żałobie urodzili się Wilhelm Nimke i pani Luise. Paetsch , jako rodzic, Christel Tengler z domu. Nimke , Insterburg, Dora Nimke , Jena, jako siostry, Marg. Paetsch , Osterode, jako babcia, Alfred i Mieze Paetsch geb. Zink , Königsberg (Pr), urodziła się Emma Weber. Paetsch i Otto Weber , Bromberg, Bärbel Tengler, jako siostrzenica – Königsberg (Pr), Nollendorfstraße 6, 29.12.1943. Pogrzeb we wtorek, 4.1.1944, godz. 13.00, na cmentarzu wspólnotowym (krematorium)

      Zamiast kart. Tego ranka, 31 grudnia 1943 roku, mój drogi, dobry człowiek, nasz dobroduszny tatuś, brat, szwagier i wujek, gospodarz i rolnik Albert Haugwitz , cicho zasnął po cierpieniu z wielką cierpliwością. W głębokiej żałobie pani Elisabeth Haugwitz, Erika, Lothar i Doris , jako dzieci, Anna i Klara, jako siostry – Bergau w Seepothen Ostpr. Pogrzeb czwartek, 6.1.1945 na cmentarzu Bergauer

      Po niezgłębionej decyzji Boga w dniu 30 grudnia 1943 r. Moja umiłowana córka, nasza siostra i szwagierka Lieselotte Boly w kwitnącym wieku 21 lat po krótkiej, nagłej chorobie została przywołana do wieczności. W niezrozumiałym bólu rodzi się Liesbeth Boly. Gröbn ?, Siegfried Boly , brat, Annemarie Pietsch b. Boly , siostra, Siegfried Pietsch , szwagier Königsberg, Schnürlingstraße 32 a. Pogrzeb Wtorek, 4 stycznia 1944 r. O godz. 15.00 w krematorium

      Fritz Schwarz , mistrz piekarza 7.?. 1884, zm. 29.12.1943. W imię pogrążonej w żałobie pani A. Schwarz. Oschlies – Fischhausen

      W dniu 21.12.1943 nagle i niespodziewanie nasz drogi ojciec, towarzysz pociągu. D. Louis Michelau w wieku 66 lat. W imieniu rozpaczliwych dzieci Ernst Zigahn – Königsberg (Pr), Klosterstraße 7, Jerusalemer Straße 24, 31.12.1943

      Bóg tego chciał! 23 grudnia 1943 r., O godzinie 8 rano, nasze najmłodsze dziesiąte dziecko, Werner Winfried Mehnert, niespodziewanie zasnął. Śpij dobrze, ukochane dziecko, w chłodnej ziemi! W głębokim niezrozumiałym bólu rodzili się jego kochani rodzice Paul Mehnert i pani Gertrud. Schelske , jego kochane rodzeństwo, wszyscy krewni i znajomi – Fürstenau, 28 grudnia 1943 r.

      Dość niespodziewanie zmarł 28 grudnia 1943 r. Mój drogi, niezapomniany mężczyzna, nasz drogi tato, bratanek, szwagier, wuj i muzyk Erwin Juschkus w wieku 44 lat. W głębokim smutku Marie Juschkus geb. Erdmann , Margarete i Edith jako dzieci – Königsberg (Pr), Kohlhof, ulica 1064, nr 28. Pogrzeb we wtorek 4.1.1944 o godzinie 11, mała sala krematorium

      Pogrzeb mojej kochanej siostry, Marthy Jungheit, odbędzie się w poniedziałek 3 stycznia 1944 r. O godz. 12.30 na drugim cmentarzu Sackheim (przed Königstorem). Gertrud Jungheit

      Dziękujemy wszystkim za liczne dowody najcieplejszego uczestnictwa w przejściu naszego drogiego małego synka Peterleina, a także za wieniec i darowizny kwiatowe. Hermann Stange i żona – Königsber (Pr) – Tannenwalde, Fritz-Tschierse-Straße 33

      Za wiele dowodów serdecznego uczestnictwa w bohaterskiej śmierci mojego umiłowanego Grenada. Siegfried Arndt , wyrażam moje najgłębsze podziękowania także w imieniu jego rodziców. Pani Lisbeth Arndt – Wschodnie Prusy Kreuzburga

      Za wiele dowodów szczerego uczestnictwa w urodziny naszej drogiej matki pani Johanne Hinz , a także za wiele wieńców i darowizn kwiatowych, wyrażamy nasze najszczersze podziękowania. W imieniu pogrążonej w żałobie urodzonej Fridy Winkel. Hinz – Königsberg (Pr) Bülowstraße 43/45

      Wyrażamy naszą najszczerszą wdzięczność wszystkim tym, którzy w naszym wielkim cierpieniu, które nawiedziły nas przez heroiczną śmierć mojego drogiego męża, naszego drogiego syna Heinza Oeste , złożyli kondolencje w mowie i piśmie. Pani Gustel Oeste , Heinrich Oeste i rodzina

      Wyrażamy naszą najserdeczniejszą wdzięczność wszystkim, którzy są zaangażowani w tak wiele dowodów szczerego współczucia dla straty, którą ponieśliśmy w wyniku śmierci naszego jedynego syna i brata. Pani Elisabeth Kn? Ber i córka Irmgard

      Za bardzo liczne dowody szczerego współczucia i za liczne wieńce i darowizny kwiatowe w dniu urodzin naszej drogiej matki, pani Teresy Babbel. Kathens , niniejszym serdecznie dziękujemy. Rodzeństwo Babbel

      Za udział z okazji śmierci mego drogiego człowieka i naszego dobrego ojca, wyrażamy nasze najserdeczniejsze podziękowania dla wszystkich. Pani Heyer i dzieci – Königsberg (Pr), Sedanstraße 9

      Za dowód serdecznego uczestnictwa z okazji heroicznej śmierci mojego kochanego męża, porucznika Hugo Fellenberga , wyrażamy nasze najszczersze podziękowania wszystkim. Hildegarda Fellenberga z Peterle i Astrid

      Za dowody miłosnego uczestnictwa, jak również za darowizny na wieniec i kwiaty z okazji śmierci naszego drogiego ojca i brata kupca Reinholda Netke , wyrażamy naszą szczerą wdzięczność wszystkim w ten sposób. Gertrud i Lotte Netke , Julie Netke

      Serdecznie dziękujemy wszystkim za sympatię dla heroicznej śmierci mojego drogiego męża i naszego syna, kapitana Waltera Dannehla . Ellen Dannehl b. Tritscher , Eduard Dannehl i żona – Königsberg (Pr), Powundener Straße 16

      Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy za bohaterską śmierć mojego ambitnego syna porucznika Ewalda Treidla, Inh. Of the EK 2 i East Medal, którego życie było miłością i lojalnością. Okazali współczujące współczucie. Urodziła się Maria Treidel. Poepping Königsberg (Pr), Tamnaustraße 16

      Wszystkim, którzy złożyli mi szczere kondolencje w formie pisemnej i ustnej, a także poprzez darowizny kwiatowe za heroiczną śmierć mojego drogiego człowieka i dobrego ojca , Strażnika Policji Ochronnej Waltera Baguscha , niniejszym serdecznie dziękuję. Urodziła się Gertrud Bagusch. Grigull i syn Heinz – Königsberg ,? 16b, w grudniu 1943 r

      Za wiele dowodów szczerego uczestnictwa i niezwykle bogate darowizny kwiatowe na śmierć naszego drogiego ojca, dyrektora Johannesa Bury , wyrażamy naszą szczerą wdzięczność dla wszystkich w ten sposób. Ocaleli

    Viewing 1 post (of 1 total)

    You must be logged in to reply to this topic.