Reply To: Arkusz Prusy Wschodnie -vintage 1 /odcinek 1 05 04 1950

Dom Forums Prusy Wschodnie leaf – nekrologi Arkusz Prusy Wschodnie -vintage 1 /odcinek 1 05 04 1950 Reply To: Arkusz Prusy Wschodnie -vintage 1 /odcinek 1 05 04 1950

#16628

Ahnen-Forscher
Administrator
    • Beiträge: 1321
    • ★★★★★

    Niedawno zmarła w Hamburgu-Altona (Eulenstrasse 87), od dziesięcioleci znakomita nazwa w Prusach Wschodnich, wokalista i pedagog wokalny Henni Gagel . Urodzona 10 marca 1874 r. Poświęciła się śpiewowi i należała do serii studentów Raimund zur Mühlens , wielkiego z krajów bałtyckich, który później mieszkał i nauczał w Londynie, spędził lata w Morzu Bałtyckim. Neuhäuser koło Königsberg odbył swoje letnie kursy ( Monika Hunnius opisała w swojej książce “Mein Weg zur Kunst”.) Henni Gagel uczył się również u Ludwiga Hessa w Królewcu, a tym samym dostarczyła w jej osobie doskonałą kulturę śpiewu dla dużej liczby jej uczniów, którzy żyją dziś rozproszeni po całym świecie. Od 1904 r. Przebywała w Królewcu i prowincji Prus Wschodnich w słynnym koncercie, pieśni i Oriatoriensängerin. W 1936 r. Henni Gagel został wyznaczony na nauczyciela szkolenia głosowego w szkole operowej i operowej w Konserwatorium im. Królewieckim. Z powodzeniem prowadziła zajęcia w Hamburgu. Silne więzi umarły z Berlin College of Music. Henni Gagel pozostawił córkę, Ursulę Gagel , która, mając wysokie kwalifikacje muzyczne, zdała już egzaminy w Królewcu, a także zdała egzaminy z kompozycji jako jedna z niewielu kobiet. Wspomnienie tej kobiety pozostanie nienaruszone w niezliczonych wdzięcznych sercach jej uczniów i przyjaciół. Ich przekonaniem był powrót Niemców do ich pruskiej ojczyzny. Kapitan HG

    Znany wykładowca wschodniego pruskiego Friedrich Erich Petukat , urodzony 2 kwietnia 1891 r., Najmłodszy z 19 dzieci wytwórni pieców w Królewcu, zmarł niedawno w Rellingen w Szlezwiku-Holsztynie

    Strona 46
    Nekrologi!
    10-tej 3. We wczesnych godzinach rannych 1949 r., Nasz drogi, dobry ojciec, teść i dziadek Aug zmarli we wczesnych godzinach porannych Sontowski , dawniej Grammen Ostpr., W 83 roku życia. Wiele żalu i smutku, a także nie zobaczenia ponownie ojczyzny, przyczyniły się do tego, że raczej zasnął. Został pochowany w Lipsku. Jest to wskazane wszystkim, którzy go znają: Fam. Artur Sontowski , Fam. Alfred Sontowski, Lipsk. Fam. Gustav Sontowski, Herten / Westf., Fam. Arnold Sontowski , Fam. Willy Schwetzler , Fam. Hugo Krüger, Krefeld / Rhld., Panna Käthe Sontowski, Tönnig / Schl.-Holst. Gdzie dusza znajduje ojczyznę odpoczynku?

    Z dala od domu, po raz pierwszy otrzymaliśmy smutną pewność moich drogich, odważnych synów, mojego ukochanego męża, naszych niezapomnianych braci, naszych przełożonych. Helmut Lauzemis , w wieku 34 lat w ostatnich walkach w 1945 r. W Kurlandii, kapitan u. Batalion kmdr. Hans Lauzemis , w wieku 27 lat upadł w 1943 r. W Korosten, Obltn. z. S i łodzie podwodne Albert Lauzemis , w wieku 26 lat, zmarł w 1944 roku na południowym Atlantyku. “Jesteśmy w obcym kraju, wrócili do domu.” W milczącym wspomnieniu: wdowa pastora Emma Lauzemis geb. Radtke i wszystkie rodzeństwo, Lemgo / Lippe, Langengr. 144, Hanna Lauzemis b. Carlson Banbury, Oxon, Anglia, dawniej Tilsit-Ostpr., Jägerstraße 6

    Po latach niepewności otrzymaliśmy potwierdzenie, że nasi drogie rodzice Gustav Eisermann , nauczyciel i kantor. R. w marcu 1946 r. W Königsberg i Florentine Eisermann b. Goetz zmarł zimą 1947 roku w Metgethen, zgorzkniałą śmiercią upośledzonego. Urodziła się Helene Wnuck. Eisermann , dr . Georg Wnuck . Eichstätt i. Bay., B 180

    Po długim, bolesnym cierpieniu, dziś, daleko od ukochanego domu Prus Wschodnich, umarł mój drogi mąż, nasz dobry ojciec. Wujek i szwagier Johann Goronzek , przełamują niedźwiedzie, w prawie ukończonym siedemdziesiątym życiu. Poszedł za swoim jedynym wnukiem Heinz-Wolframem Blumem , którego spoczęliśmy w wieku 10 miesięcy 24 lipca 1945 roku w Meklemburgii.
    Pogrążeni w żałobie krewni : Elisabeth Goronzek b. Nagat, Margarete Blum b. Goronzek, Heinrich Blum z. Zt. Lost, dawniej Bärenbruch-Ramsau / Ostpr., Now Nieder-Saulheim, Rheinhessen, Römer 1, 14 lutego 1950

    Moi ukochani rodacy, przyjaciele, znajomi i krewni, którzy nie mogli usłyszeć mojej smutnej wiadomości w lipcu zeszłego roku, ogłaszam, że mój ukochany mąż Leopold Wieczoreck z Königsberg / Pr., Goltzallee 24, dnia 6. 7. 1949 Oczy zamknięte na zawsze. Odpoczywa na cmentarzu Hamburg-Ohlsdorf, w kaplicy 13. W głębokim smutku: pani Luise Wieczoreck
    b Kariegus teraz Halstenbek b Hamburg, Dockenhudener Chaussee 175

    Daleko od jego wschodniej pr. Dom umarł 3 lutego 1950 r., Po ciężkim życiu, po długiej i trudnej chorobie, moja droga reklama kamei, nasz wierny ojciec. Teść i dziadek, nauczyciel i. R. Franz Brandtner w swoim 89. roku. W cichej żałobie: urodziła się Hedwig Brandtner. Urodzili się Schnabel, Carl-Ludwig Brandtner i pani Gertrud. Witzke, Siegfried Brandtner, Ingrid i Gerhard Brandtner jako wnuki. Boostedt Neumünster 1st H., dawniej Tilsit, Annaberg 4

    10 lutego 1950 r. Doznał choroby serca, mój drogi mąż, nasz dobry ojciec, dyrektor banku Max Querl, szef Ludowego Banku Tilsit Ostpr. W imię pogrążonych w żałobie krewnych Elisabeth Querl, Grone-Göttingen, w Febr. 1950

    Po latach oczekiwania i nadziei na ponowne spotkanie, otrzymaliśmy od powracającej szokującą wiadomość, że nasz drogi jedyny syn i brat, inżynier mechanik. Albert Kohtz zmarł jako Oberfähnrich w ciężkich walkach wokół Gotenhafen pod koniec marca 1945 roku w wieku 26 lat. W głębokiej, cichej żałobie: Hermann Kohtz, urodzona Helene Kohtz. Petermann, Margarete Kohtz, dawniej Pobethen, Kr. Königsberg teraz Trittau, sygn. Hamburg, Ransdorferstr. 12

    10 maja 1945 r. Nasz dzielny, najstarszy syn i brat, porucznik Paul Wilhelm Konrad Dalheimer, urodzony 11/17/1921, został ciężko ranny w Kurlandii, po raz czwarty uciekając przed haniebnym uwięzieniem w kopalniach, a następnie wydał siebie na śmierć. W dumnej żałobie w imieniu rodziny; Wilhelm Dalheimer -Bolbitten and Mrs. Gertrud geb. Moldzio .
    Sondernach, 18 lutego 1950 r. Kr. Münsingen, Wirtembergia

    10 września 1944 r. Śmierć na polu bitwy przed Autunem we Francji zakończyła mężne życie mojego syna Waltera Japhy , Gutenfeld-Ostpr, Charlotte Japha. Schiwek teraz Ober-Bamstadt, Darmstadt, Dr. Brigitte Japha z Zt Ludwigsburg koło Stuttgartu

    Cieszył się Panem życia i śmierci, pastorem Heinzem Dembowskim, szefem Carlshöfer Anstalten Carlshof / Ostpr. od 1923 do 1939, 22 lutego 1945 roku, aby nazywać domem w Swym królestwie. Zmarł w szpitalu polowym 5 Danzig-Oliva i spoczywa na centralnym cmentarzu srebrnym młotkiem Gdańska. Wszystko, co narodziło się z Boga, zwycięża świat, a nasza wiara jest zwycięstwem, które zwyciężyło świat. I. 5, V. 4. – Pani Christel Dembowski b. Besch, Hermann , stadnina. Theol., Gertrud, Carla, Christel , Pani Maria Matern b. Dembowski , Waren – Müritz (Mecklenburg), Gr. Burgstr. 4, urodziła się pani Gertrud Hemmerling. Dembowski, Gr. Jehser (Kr. Kalau) N.-Lausitz, pastor i. RD Jos. Urodzili się Besch i pani Magdalena. Nikolaiski , Hamburg 20. Tarpenbeckstraße 107
    Kleba (Kr. Hersfeld), 22 lutego 1950 r

    Po długiej niepewności, otrzymałem smutną wiadomość, że mój drogi, dobry człowiek, weterynarz Wilhelm Düring dawniej Liebstadt Ostpr., Później Königsberg, Wallenrodtstr. 10a, zmarł w sierpniu 1947 r. W obozie pod Pobruiskiem. Niezapomniany, spoczywa na obcej ziemi. Pani Anni Düring , Edendorf z Itzehoe Holstein

    Po długiej niepewności, ostatnio zasmucono nas, aby dowiedzieć się, że nasz najstarszy, niezapomniany, drogi syn i tylko brat Uffz, Erich Ramm 1 lipca 1948 roku w wieku 29 lat daleko od domu w szpitalu wojskowym do Cao Bang (Indo-Chiny) do Zmarł z powodu choroby i został pochowany na Cmentarzu Milowym. Odpocznij cicho w dziwnej ziemi W milczącej żałobie Friedrich Ramm i żona Hedwig geb. Molgedey, Erwin Ramm jako brat
    Schacht-Audorf, 20 lutego 1950 r. Przez Rendsburg, Heimstraße, dawniej Pr.-Eylau’Ostpr .. Pärenwinkelweg 3

    13 lutego jego cierpienie, dostarczone z hl. Umierające sakramenty, nasz drogi ojciec, teść i dziadek Karl Blank odkupieni przez delikatną śmierć w 73 roku życia. Pogrążeni w żałobie krewni proszą o modlitwę oddania: urodzona Maria Federau. Blank, Josef Federau i pięcioro wnucząt, dawniej Kreuzdorf, Kr. Braunsberg (Ostpr.), Teraz Oeventrop, Kr. Arnsberg (Westf.)

    Poinformujemy naszych krewnych i znajomych, że urodziła mi się moja ukochana żona, nasza życzliwa, wierna matka i babcia, pani Minna Werkies. Bugnat w dniu 16 stycznia w 77 roku życia po krótkiej chorobie delikatnie zasnął. W milczącej żałobie Adolf Werkies urodziła się wdowa Marta Perkuhn. Werkies i dzieci Reni u. Dieter , Leverkusen-Wiesdorf, Ehrlichstr. 11 Rodzina Hochfeld
    Neumünster, dawniej Schwörpeln / Ostpr.

    W poniedziałek, 13 lutego, moja matka, nasza siostra, szwagierka i ciocia Henni Gagel, urodziła się łagodnie po strasznej, długotrwałej chorobie krótko przed ukończeniem 76 lat, zasnęła. Ziese , wokalista koncertowy i pedagog wokalny. W imieniu pogrążonej w żałobie Ursuli Gagel
    poprzednio Königsberg, Schönstr. 21, I. teraz Hamburg-Altona, Eulenstraße 87, II

    20 lutego 1950 roku, nasza dobra ciocia, pra-pra-prawnuczka, Mathilde Witt , zmarła w wieku 103 i pół roku po krótkiej chorobie, daleko od ukochanego stwora. Udaj się do wiecznego domu. W imię żałobników Elma Neumann geb. Witt , Elsa Scheele i Erna Scheele
    dawniej Königsberg / Pr., obecnie Obermarschacht, Lüneburg

    Serce matki przestało bić. Z dala od mojej ukochanej ojczyzny, moja droga żona, nasza droga, dobra matka, teściowa i babcia Margarete Schipper, zmarła 26 sierpnia 1950 roku po długiej i ciężkiej chorobie . Bronst w wieku 68 lat. W głębokiej żałobie Friedrich Schipper i dzieci, Old Mölln, Kr. Lauenburg, dawniej Königsberg-Westend, Scharnweberstr. 8

    Bóg podobał się Panu, daleko od domu, po cierpieniu przez długi czas w cierpliwości, naszej drogiej, dobrej matce, teściowej, babci, szwagierce i cioci Marie Schmidt. Szabries 25 listopada 1949 r. Niespodziewanie i niespodziewanie wezwał do wieczności. W głębokim bólu Dzieci żałobne, dawniej Heydekrug Ostpr., Now Veenhusen, Landstr. 9, Kreis Leer / Ostfriesland, Landshut. Dolna Bawaria